Juniors – Boys

Grand Slam – US Open

US Open 2012 Juniors – Flushing Meadows, US (Hard)

QF [2] Filip Peliwo (CAN) d [7] Nick Kyrgios (ACT) 2-6 6-3 6-4

Men

Challenger

Road to the Shanghai Rolex Masters ATP Challenger – Shanghai, China (Hard)

QF Peter Gojowczyk (GER) d John Millman (Qld) 6-2 6-7(4) 6-2

 

Futures

Australia F6 Futures – Alice Springs, Northern Territory (Hard)

QF [1] Sam Groth (Vic) d [6] Adam Feeney (NSW) 7-5 7-6(8)

QF [4] Matthew Barton (NSW) d [8] Nick Lindahl (NSW) 6-2 6-3

QF [7] Luke Saville (SA) d Thanasi Kokkinakis (SA) 6-3 6-0

QF [2] Michael Look (Qld) d [5] Kento Takeuchi (JPN) 7-5 6-7(6) 6-3

SF [1] Sam Groth (Vic) d [7] Luke Saville (SA) 6-4 6-4

SF [4] Matthew Barton (NSW) d [2] Michael Look (Qld) 6-3 6-4

F [4] Matthew Barton (NSW) d [1] Sam Groth (Vic) 7-6(3) 6-3

 

Canada F7 Futures – Toronto, Canada (Clay)

SF [7] Chase Buchanan (USA) d [4] Carsten Ball (Vic) 7-6(6) 6-4

 

Mexico F9 Futures – Manzanillo, Mexico (Hard)

QF Alexandre Schnitman (BRA) d Matheson Klein (Qld) 3-6 6-4 6-1

 

Turkey F34 Futures – Antalya – Belconti, Turkey (Hard)

QF [1] Brydan Klein (WA) d [8] Dominik Schulz (GER) 6-3 6-0

SF [1] Brydan Klein (WA) d [4] Abdullah Maqdas (KUW) 6-2 6-2

F [1] Brydan Klein (WA) d [2] Mohamed Safwat (EGY) 2-6 7-6(7) 6-1

 

Women

ITF

$25,000 Rockhampton – Rockhampton, Queensland (Hard)

QF [1] Olivia Rogowska (Vic) d [Q] Azra Hadzic (Vic) 6-4 6-1

QF [4] Victoria Larriere (FRA) d [5] Bojana Bobusic (WA) 3-6 6-2 6-1

QF [2] Sacha Jones (AUS) d Alexandra Stevenson (USA) 4-0 Ret.

SF [1] Olivia Rogowska (Vic) d [4] Victoria Larriere (FRA) 6-4 6-4

SF [2] Sacha Jones (AUS) d [3] Chanel Simmonds (RSA) 6-0 6-2

F [1] Olivia Rogowska (Vic) d [2] Sacha Jones (AUS) 0-6 6-3 6-2

 

$10,000 Antalya – Antalya, Turkey (Hard)

QF [WC] Nikola Vajdova (SVK) d Abbie Myers (NSW) 6-2 3-6 7-6(1)

 

Coming up

Men

Challenger

Blu-express.com Tennis Cup – Todi, Italy (Clay)

R32 Jason Kubler (Qld) v [WC] Daniele Giorgini (ITA)

 

2012 Ningbo Open – Ningbo, China (Hard)

R32 Benjamin Mitchell (Qld) v [WC] Mao-Xin Gong (CHN)

R32 Greg Jones (NSW) v Peter Gojowczyk (GER)

R32 Matt Reid (NSW) v Vijayant Malik (IND)

R32 John Millman (Qld) v Hiroki Kondo (JPN)

 

Istanbul Challenger – Istanbul, Turkey (Hard)

R32 Brydan Klein (WA) v [WC] Baris Erguden (TUR)

 

Futures

Australia F7 Futures – Happy Valley, South Australia (Hard)

R32 [1] Sam Groth (Vic) v Gavin Van Peperzeel (Qld)

R32 Andrew Whittington (Vic) v Yusuke Watanuki (JPN)

R32 [8] Alex Bolt (SA) v TBC

R32 [3] James Lemke (Vic) v TBC

R32 Jack Schipanski (SA) v TBC

R32 Scott Puodziunas (Qld) v [5] Kento Takeuchi (JPN)

R32 [6] Adam Feeney (NSW) v [WC] Mitchell Pritchard (NSW)

R32 Leon Frost (Qld) v TBC

R32 [WC] Jacob Grills (Vic) v [4] Matthew Barton (NSW)

R32 [7] Luke Saville (SA) v [WC] Marc Polmans (Vic)

R32 [WC] Bradley Mousley (SA) v TBC

R32 [2] Michael Look (Qld) v Zach Itzstein (WA)

 

Women

WTA

Tashkent Open – Tashkent, Uzbekistan (Hard)

R32 Jarmila Gajdosova (Vic) v [7] Alexandra Panova (RUS)